Odložená osobnost/Personality postponed

Authors: Ester Geislerová 
Year: 2020
Type: Exhibition

Výstava „Odložená osobnost“ se jmenuje stejně jako dílo, které umělkyně připravila speciálně k této výstavě pro galerii ArtivistLab. Vystavená díla Taneček 2009, Koule 2010, Nové mýty 2019 a Odložená osobnost 2020, představují jistou osu osobního života Ester Geislerové. Promítají reflexi ženy – matky od porodu, manželství – rodinných vztahů až k otázce společenských rolí na pomezí hranice mezi veřejným a osobním. Umělkyně vstupuje do svých děl osobně, a to s nebojácnou dávkou sarkasmu. Nebojí se vzbudit pomocí sebeironie tabuizované otázky a problematiku genderových vztahů. Dílo „Odložená osobnost“ s rozhovory tří žen – umělkyň, Pipilotti Rist, Tracey Emin a Anny Daučíkové, propojuje celou výstavu společným kontextem. V textech umělkyně řeší společenské postavení žen, jejich postavení na umělecké scéně, samostatnost, mateřství, co je a co není tabu. Tedy to, co mají všechny ženy společné, to, co ženy spojuje.

Tamara Moyzes, kurátorka

Ester Geislerová (*1984) se pustila na pole zkoumání existencionální banality „ženských“ životů, čímž se zařazuje po bok těch autorů, kteří zkoumají lidskou identitu, nezřídka s využitím sebe sama. Pracuje se stereotypy, které autorka osobně nějakým způsobem zažívá ve vlastním životě, či si jich prostřednictvím vlastní zkušenosti všímá u jiných žen. Snaží se smysluplně zapojit do svého díla přemýšlení o vlastním životě, svoji různorodou profesní zkušenost, humor, filmové zpracování a zkušenosti s herectvím. Primárně se věnuje videoinstalacím a zkoumá vztah obrazu a zvuku. 

Ester Geislerová v roce 2019 představila v galerii Nod výstavu „Reenactment“. Jednalo se o sólový autorský projekt umělecké dvojice Ester Geislerové a Milana Mazúra, letošního finalisty Ceny Oskara Čepana, rozvíjející jejich dřívější spolupráci. Základním principem jejich práce je náznak nepokoje ve filmové řeči, kritický postoj k poukazování na sociální stereotypy a environmentální uvažování. Výstava navazuje na první společný projekt umělecké dvojice Tekutá láska, který byl realizován ve zlínské galerii Kabinet T v roce 2018. V roce 2017 uspořádaly sestry Geislerovy (Lela, Aňa a Ester) se svou matkou Věrou v trutnovské Galerii Uffo společnou výstavu Rodinný komplex. Ester Geislerová absolvovala Akademii výtvarného umění v oboru Nová média II.

IS7A1620
IS7A1673
IS7A1697
IS7A1714
IS7A1729
IS7A1724
IS7A1734
IS7A1623
IS7A1645
IS7A1650
IS7A1705
IS7A1678